Откако го загубија заменик капитенот поради сериозна повреда на коленото, навивачите на Ливерпул се ислашија дека Фабињо исто така има посериозна повреда и ќе мора да паузира најмалку шест месеци.

Првичните прогнози е отфрлени, дефанзивецот нема толку тешка повреда и ќе сврати во тимот на Клоп по ноемвриската пауза, што значи дека можно е да пропушти само три натпревари.

Тренерот на Ливерпул, Клоп сега ќе мора да бара ново решение за одбраната каде во моментов го има само Гомез, Матип нема да игра против Вест Хем викендов па ивесно е дека 23 годишниот Филипс ќе биде прекомандуван во почетниот состав.