Атлетик известува дека менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, сака да го доведе 27-годишниот напаѓач на Лидс, Патрик Бамфорд.

Англискиот напаѓач блеска оваа сезона во тимот на Марсело Биелса и е шести на листата на најдобри стрелци во лигата, постигнувајќи 15 гола.

Бамфорд пристигна во Челси пред девет години за 1,8 милиони евра од Нотингем Форест, но не успеа во славниот клуб. Челси го испраќаше на позајмици со години, а потоа во 2017 година Мидлсбро го откупи неговиот договор за седум милиони евра. Една година подоцна, тој отиде во Лидс за милион евра повеќе, за кој досега има постигнато 41 гол.

“Мои луѓе, каков играч! Се сеќавам дека луѓето велеа дека на Лидс му требаше вистински голгетер, дека Патрик не беше доволно добар и такви работи. Среќен сум што сите погрешија во неговите проценки. Тој е исклучителен играч и неверојатен теренски работник “, рече Клоп неодамна за Бамфорд, чија вредност во Трансфермаркт се проценува на 18 милиони евра.

Фудбалерите на Ливерпул, Мохамед Салах и Роберто Фирмино би можеле да го напуштат Ливерпул по разочарувачката сезона во следниот преоден рок, а Бамфод би бил идеална замена за еден од нив.