Откако поранешниот судија Марк Клатембург исактна дека Јигрен Клоп се обидува премногу да влијае на судиите и дека тој е првиот кој тоа го прави секој меч по легендарниот Фергусон, тренерот на Ливерпул одговори на критиките.

„Не сум изненаден што некој го како него го коментира тоа што го кажав. Исто така не е убаво така да се изразуваме. Но, јас не сум Сер Алекс поради повеќе причини. Кога луѓето како Клатембург објаснуваат на таа тема, тоа кажува многу повеќе за нив околку за мене. Немам талент за да играм психолошки игри, тоа е мојот проблем.“ – изјави Клоп.

Ливерпул го дочекува Јунајтед во недела од 17:30 во дербито на колото во Премиер лигата.