Откако останаа без Ван Дајк, во Ливепрул сериозно размислуваат за ангажман на нов централен дефанзивец во зимскиот преоден рок.

Островските медиуми најавија дека Упамекано е прв извор на Клоп но поради високата трансфер цена, засега ова ќе биде ставено на чекање.

Ливерпул ова лето се обиде да го купи дефанзивецот на Брајтон, Бен Вајт откако Лидс три пати беше одбиен.

Неофицијално „Црвените“ се подготвени да платат 30 милиони евра за Вајт кој воедно е транфер цел и на Тотенхем и Евертон.