Ливерпул по 68 меча на „Енфилд“ без пораз изненадувачки загуби од аутсајдерот Барнли со 1-0, со ова заврши неверојатната серија на шампионит на својот стадион.

Јиреген Клоп смета дека одговорноста е не негова за поразот, се стави во заштита на тимот и и грачите.

„Ова е силна шлаканица, одговорноста е моја, само така може да се објасни овој пораз. Создававме ситуации за фол, но не успеавме да постигнеме гол, направивме многу грешки, треба да ги изблечеме поуките од овој натпревар“ – изјави Клоп.