Управата на Ливерпул дозволила Јирген Клоп да направи мини ремнот на првиот тим во летниот преоден рок.

Неофицијално, на трансфер листата за продажба веќе се ставени Џердан Шакири, Хари Вилсон, Марко Грујиќ и Дивок Орижи а можно е да биде продаден и Минамото како и Фирмино.

Со ова ќе се направи просотор за ангажман на нови фудбалери, според планот на Клоп еден квалитетен стопер и нов напаѓач кој треба да им биде од помош на Мане и на Салах.

За Шакири интерес има од повеќе тимови од Англија и Италија додека Фирмино е трансфер цел на Барселона, Борусија Дортмунд и на ПСЖ.