Ливепрул викендов ќе му гостува на Шефилд Јунајтед во натпревар од 26 коло во Премиер лигата со ќжелба да ја прекине низата порази и да дојде до 12 овосезонска победа.

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп верува дека неговаите фудбалери можат да направат ресет и да покажат зошто се актулени шампиони.

„Сериозен предизвик е пласманот во топ 4 за нас. Тоа е доволно само кога ќе видите колку поени ни се потребни, не дека сме далеку од, но сепак е предизвик. Мора да победиме на што е можно повеќе натпревари до крајот на сезоната и да видиме каде ќе не однесе тоа. Атмосеферата во тимот е добра, не е како што беше порано, но сите сме согласни дека ова е време во кое мора да се докажеме пред се пред себе.“ – изјави Клоп.

Standings provided by SofaScore LiveScore