Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп е горд што го има во тимот стоперот Вирџил Ван Дајк

Јирген Клоп проговори за играта на својот тим и посебно посочи еден играч.

„Вирџил Ван Дајк е најдобриот стопер на светот. Фала му на Бога што е со нас. Ни требаат сите играчи да го играат фудбалот што сакаме да го играме. Отсекогаш имало основни идеи, но што подобро играчите добиваат подобар фудбал што можете да го играте “.

Холандскиот стопер минатата сезона ја пропушти поради повреда и неможеше да му помогне на својот тим , што се рефлектираше во истата каде Ливерпул не освои ниеден трофеј.