Управата на Биркиркара е пред потпис со легендарниот Роналдињо кој не игра професионален фудбал од 2015 година по заминувањето од Фламенго.

Магионичарот има 39 години а за Бразил одгира 97 натпревари и постигна 33 гола. Оваа информција за договорот со најпознатиот клуб од Малта ја потврдуват повеќе европски медиуми иако преставува големо изненадување за спортската јавност.

Непознато е каков договор му нудат на Роналдињо но јасно е дека ако тој се согласи одново да игра фудбал, тоа ќе влијае сериозно по афирмацијата на фудбалот од Малта.