Англиски САН обајви статистика на двајцата последни тренери  на Арсенал, актуелниот Микел Артета и претходниот, Унаи Емери, кој има послаба статистика на 28 меча во низа.

Поразот на Арсенал од Астон Вила со убедливи 3-0 донесе шпекулации дека деновите на Артета на кормилото на „топџиите“ се изборјани, статитстиката е сурова, актуелниот менаџер е послаб од Емери.