Неверојатни вести кои доаѓаат од Италија, Џенаро Гатузо би можел да ја напушти клупата на Фиорентина.

На крајот на мај, по завршувањето на сезоната во Серија А, Џенаро Гатузо беше назначен за нов главен тренер на Фиорентина. Помина помалку од еден месец, а двете страни може да се разделат. Информациите за несогласувањата меѓу управата и италијанскиот стратег ги пренесува добро информираниот Џанлука Ди Марсио, па јасно е дека не станува збор за обична гласина.

Во последното коло од Серија А, поранешниот репрезентативец на Италија ја пропушти можноста да обезбеди пласман во Лигата на шампионите со Наполи, па се ослободи од должноста – го наследи Лучијано Спалети. Не требаше долго за управата на клубот од Фиренца да тропне на неговата врата и тие веднаш се согласија.

Сепак, има проблем. Имено, како што пренесува Ди Марсио, двете страни не се согласуваат за трансфер политиката на клубот, а особено се судрија околу ангажирањето на играч што Жорж Мендеш и го препорача на Фиорентина. Влијателниот португалски агент се грижи и за кариерата на Гатузо, но Виола наводно не сакала да инвестира во друг негов клиент. Се тврди дека станува збор за играчот за врска на Порто, Серж Оливеира.

Раководството на Фиорентина смета дека е подобро да се направат помали инвестиции отколку да се издвојат големи суми пари за играчи како Португалскиот репрезентативец Оливеира.

Останува да видиме дали двете страни можат да го надминат ова, за Гатузо да продолжи да работи во Фиренца. Веќе се прават различни проценки, детално се анализира и се размислува за иднината на клубот, а самиот тренер мора да размисли дали може да соработува со управата на клубот со стадионот „Артемио Франки“.