Интер по победата против Парма ја зголеми предноста на табелата во однос на конкурентите, особено Милан и Јувентус, но тренерот Антонио Конте смета дека патот до скудетото е долг.

Конте е уверен дека Интер е на добар пат, екипата игра се подобро, но гаранција нема дека скудетото е освоено, сè додека не се стави „точка“ на оваа цел.

„Гледам подобрување во тимот, патот до титулата е долг, јас сум демократски тренер, не давам ништо без труд, имам трпение, до одредена точка“ – изјави Конте.