Шпекулациите се шират брзо, најава од Италија, Антонио Конте пред отказ, Интер има две опции за евентуален наследник на се уште актуелниот тренер.

Конте го искара раководството на Интер дека немал доволна заштита во текот на сезоната, сега најавите се дека е пред отказ, на негово место може да додјат Масимилијано Алегри или Маурисио Покетино.

Интер има порблем со обештетувањето на Конте, неговата плата на годишно ниво изнесува 12 милиони.

Сепак и покрај оваа финасиска пречка, Интер според Медиасет, преговара со Алегри и Покетино.

Интер сезоната ја заврши како втор на табелата зад Јувентус.