Интер загуби од Реал Мадрид во Милано со 2-0, овој пораз ги сведе на теорија шансите на тимот на Антонио Конто за прогрес во нокаут фазата во Лигата на шампионите.

Тренерот на Интер, Конте смета дека Реал бил подобар тим, заслужено победил.

„Уште на почетокот беше тешко да се игра со Реал, кога останавме со играч помалку тоа беше како да се обидувате да се искачите на планина на која тоа е невозможно да го направите“ – изјави Конте за Скај Спорт Италија.

Интер е последен натабелата во групата во Лигата на шампионите, шансите се сведени на минимум за нокаут фаза.