Интер со победата против Верона од 1-0, направи голем чекор напред во освојување на титулата во Серија А.

Тренерот на Интер, Антонио Конте смет дека 95% е осигурана титулата во калчото.

„Одигравме два одлични два натпревари, моите играчи се победници, другите испуштаат поени, ние не, блиску сме до титулата, тука сме, 95% сме готови, останува уште малку“ – изјави Конте.

Интер е лидер во калчото по одиграните со 79 бода,  на добар пат е да биде прв пред Аталанта, Милан и Јувентус.