Целиот тим на Јувентус е во изолација откако Хамза Рафија беше позитивен на коронавирус.

Рафија е 22-годишен туниски репрезентативец кој игра за младиот тим на гигантот во Торино од 2019 година, а единствениот настап за првиот тим беше забележан во јануари оваа година, кога го постигна победничкиот гол против Џенова (3: 2) по продолженија во осминафиналето од Купот на Италија.

Тој ќе помине 10 дена во изолација, одвоен од остатокот на тимот, додека другите играчи ќе продолжат со тренинзите, но можеби нема да имаат контакти надвор од тимот.

Јувентус закажа натпревар против Барселона на 8 август, и ќе се одигра доколку ситуацијата во тимот не се влоши по следниот тест. Рафија сигурно ќе го пропушти судирот против Шпанскиот тим.