Поради коронавирусот, три средби од калчо лигата се одложени, средби кои се играат во северниот дел од Италија.

Интер-Сампдорија, Аталанта – Сасуоло и Верона -Калјари се „жртви“ на коронавирусот. Премиерот на Италија, му наредин на министерот за спорт на оваа земја да се превземат безбедносни мерки, одложени се сите спортски настани во Венето и Ломбардија.

Сите училишта се затворени во овој дел од земјата.