Капитенот на актуелниот прва на Англија, Џордан Хендерсон ќе мора да паузира најмалку три месеци поради повредата на ногата.

Хендерсон се повреди во поразот на Ливерпул од Евертон од 2:0 а беше повлечен од игра во 30 минута. Последните прегледи покажале дека има посериозна повреда на препоните и ќе мора да одие на операција. Ова значи дека извесно е оти Хендерсон нема да загира за Ливерпул до крајот на оваа сезона.

Хендерсон ја дополни листата на важни играчи на Клоп кои се повредени и нема да играат до крајот на сезоната како што се Ван Дијк, Гомез и Фабињо.

Можно е Хендерсон и да не добие дозвола за настап на Европското првенство за Англија.