Хамес Родригез во јануари сака да го напушти Реал Мадрид и да се пресели во тим кој ќе му гарантира место во почетниот состав.

Арсенал минатото лето заедно со Наполи и со Интер беше заинтересиран за ангажман на Колумбиецот но тогаш Зидан не дозволи такво нешто.

Сега Реал Мадрид сака да ја искористи ситуацијата на „Емирати“ по заминувато на Емери и да се одбиде да го донесе Обамејанг а за тоа го нуди Хамес Родригез во спротивен правец.

Покрај Реал Мадрид за Обамејанг интерес има и од Барселона и од ПСЖ.