Португалија вечерва ќе го пречека Лукскембруг во натпревар од евроквалифиакциите од групата Б.

Капитенот на домаќините, Кристијано Роналдо може да испише историјата ако постигне гол и со тоа да дојде до 700 гол во кариерата.

Роналдо по четири одиграни натпревари во овие квалификации постигна пет гола.