Тони Крос играчот за врска на Реал Мадрид и Германската репрезентација смета дека пеналот досуден против Реал Мадрид од страна на судијата  Мартинез Мунуера бил клучен за шампионската титула во Шпанија односно Крос смета дека Реал Мадрид бил оштетен во тој дуел што придонесе за конечната разврска околу титулата.

Мунуера досуди пенал за Реал Мадрид, но потоа го поништи и покажа на пеналот за Севиља, бидејќи Едер Милитао првично играше со рака во неговиот шеснаесетник.

„Тоа не се случува често, но тоа е еден од оние денови кога не се согласувам со одлуката на судиите. Кога имате такво чувство дека сте оштетени, можам само да кажам дека не се согласувам со ваквите одлуки “, Рече Крос.

По натпреварот против Севиља, протестираше и Зинедин Зидан.

“Зизу често не се жали на одлуките на судиите, но фактот дека тој му пријде на крајот од играта е доказ дека тој смета дека сме оштетени. Мислам дека тоа е грешка што имаше сериозно влијание во борбата за титулата. Лут сум за тоа “, рече Крос.

Крос оваа сезона одигра 42 натпревари за Реал Мадрид и има учинок од три гола и 12 асистенции.