Шкендија со 2-0 го победи Кит Го, Шупи со 1-0 беше подобар од Велешта, а најубедлив беше Борец кој со 4-1 го совлада Њу Старс, комплетирани се осминафиналисти во Купот на Македонија.

Шала во првиот дел погоди за водство на Шкендија, додека Дориев ги постави конечните  0:2 во втората минута од судиското продолжение.

Куп на Македонија 1/16 финале, резултати: 

Кит Го – Шкендија 0-2

Велешта – Шкупи 0-1

Њу Старс – Борец 1-4

Детонит – Македонија ЃП 0-4

Победа – Вардар 1-1 (пенали 4-5)

Беса – Скопје 1-2

Локомотива – Охрид 0-2

Гостивар – Ренова 0-4

Љуботен – Пелистер 0-9

Кораб – Беласица 1-2

Слога Виница – Работнички 0-3

Новаци – Тиквеш 0-2

Каменица САСА – Струга 0-2

Воска – Брегалница 0-1