Денес се играат средбите од 1/8 финалето на Купот на Македонија, во Тетово, Шкендија води убедливо со 4-0 против Ренова, на половина пат до четвртфинале. Предност по првиот дел има и Шкупи против Тиквеш,  Борец на гости кај Струга има активни 1-1, а Вардар и Скопје во Маџари играат со резултат 0-0 по првиот дел.

 

1/8 ФИНАЛЕ – Двојки:

ВАРДАР – СКОПЈЕ 0-0

ШКЕНДИЈА – РЕНОВА 4-0

СТРУГА ТЛ – БОРЕЦ 1-1

ПЕЛИСТЕР – РАБОТНИЧКИ 0-0

А.ПАНДЕВ – МАКЕДОНИЈА ЃП 0-0

БРЕГАЛНИЦА – ОХРИД 1-0

БЕЛАСИЦА – СИЛЕКС 0-0

ШКУПИ – ТИКВЕШ 1-0

Голчиште постигна  Немања Босанчиќ, израмни за Струга на дуелот со Борец.