Вардар триумфално во Прилеп, црвено-црните тешко стигнаа до следната рунда во Купот на Македонија, по пенал серијата победија со 6-5, по 90 минути игра беше 1-1.

Пелистер запиша убедлива победа против Љуботен со 9-0, сигурна беше и Македонија ЃП, Ренова, Брегалница, Работночки…

Резултати од 1/16-финалето:

ПОБЕДА – ВАРДАР 1-1 (по пенали: 5-6)

ДЕТОНИТ Јуниор – МАКЕДОНИЈА ЃП 0-3

ВОСКА Спорт – БРЕГАЛНИЦА 0-1

СЛОГА Виница – РАБОТНИЧКИ 0-3

САСА Каменица – СТРУГА Трим Лум 0-2

ЛОКОМОТИВА – ОХРИД Лихнидос 0-2

КОРАБИ – БЕЛАСИЦА 1-2

ЉУБОТЕН – ПЕЛИСТЕР 0-9