Финалистите од минатата сезона, Академија Пандев и Македонија Ѓ.П. се слободни во првата рунда од Купот на Македонија .

Шампионот до домашното фудбалско првенство, Шкендија се среќава со Гостивар, Вардар за противник ја има екипата на Саса додека Работнички ќе игра со Влазерими. Екипата на Шкупи е фаворит против Тетекс.

Двојки, 1/16 финале:

 • Саса – Вардар
 • Фортуна – Силекс
 • Охрид – Беласица
 • Кожуф – Ренова
 • Тетекс – Шкупи
 • Гостивар – Шкендија
 • Влазерими – Работнички
 • Кит Го – Пелистер
 • Ново Црнилиште – Брегалница
 • Локомотива – Струга Трим Лум
 • Љуботен – Тиквеш
 • Кравари – Лабуништа
 • Превалец – Борец
 • Осогово – Победа

Натпрварите се играат на 21. август.