Пелистер на пенали го победи тимот на Кит Го додека Тиквеш го прегази Љуботен со 5-1 во 1/16 финалето на Купот на Македонија.

Драматичен меч одиграа Кит Го и Пелистер, по 90 минути беше 1-1, на пенали победи тимот од Битола со 4-5 и обезбеди осминафинале.

Неизвесност немаше на средбата мешу Тиквеш и Љуботен, заврши со резултат 5-1, на полувреме беше 2-0.

Утре се играат останатите средби од првата рунда, двојки:

 • ФОРТУНА – ФК СИЛЕКС
 • КОЖУФ ГЕВГЕЛИЈА – ФК РЕНОВА
 • КРАВАРИ – ФК ЛАБУНИШТА
 • САСА – ВАРДАР
 • ТЕТЕКС – ШКУПИ
 • ЛОКОМОТИВА –  СТРУГА ТРИМ ЛУМ
 • ВЕЛАЗРИМИ – РАБОТНИЧКИ
 • ПРЕВАЛЕЦ – БОРЕЦ 1919
 • ОСОГОВО  – ПОБЕДА
 • ГОСТИВАР –  ШКЕНДИЈА
 • ОХРИД ЛИХНИДОС – ФК БЕЛАСИЦА