Денеска се играат 11. натпревари од 1/16 финалето на Купот на Македонија во фудбал. Шкендија  и Вардар гостуваат во првото коло.

Шкендија ќе гостува кај Гостивар со фаворитска улога, Вардар  се среќава со Саса и се освен прогрес во осминафиналето ќе се смета за неуспех и големо изненадување.

Интересен се очекува и дуелот меѓу Тетекс и Шкупи.  Ланските финалисти, Македо нија Ѓ.П  и Академија Пандев се слободни во првото коло. Средбите започнуваат од 17 часот.

Двојки:

 • ФОРТУНА – ФК СИЛЕКС
 • КОЖУФ ГЕВГЕЛИЈА – ФК РЕНОВА
 • КРАВАРИ – ФК ЛАБУНИШТА
 • САСА – ВАРДАР
 • ТЕТЕКС – ШКУПИ
 • ЛОКОМОТИВА –  СТРУГА ТРИМ ЛУМ
 • ВЕЛАЗРИМИ – РАБОТНИЧКИ
 • ПРЕВАЛЕЦ – БОРЕЦ 1919
 • ОСОГОВО  – ПОБЕДА
 • ГОСТИВАР –  ШКЕНДИЈА
 • ОХРИД ЛИХНИДОС – ФК БЕЛАСИЦА