Денеска се играат првите осминафинални пресметки во Купот на Македнија, дербото се игра во Скопје, Вардар ја пречекува Шкендија.

На „Чаир“ екипата на Шкупи предводена од Ќтип Османи се среќава со Силекс, во Велес, Борец е домаќин на првиот меч со Струга ТЛ.

Сите натпревари се играат о д 15-30 часот.

Двојки и судии:

Вардар – Шкендија ( Дејан Јакимовски)

Лабуништа – Охрид (Боби Величков)

Шкупи – Силекс (Јосип Бартон)

Борец – Струга ТЛ (Марјан Младеновски)

Академија Пандев – Осогово (Фуркан Идризи)

Пелистер – Работнички (Марјан Стојановски)

Брегалница  – Македнија Ѓ.П. (Васко Мавров)

Тиквеш – Ренова (Албрим Шакири)