Тибо Куртоа запиша победа сосвојот Реал Мадрид против Интер во Лигата на шампионите, конечниот резултат 1-0, голот е реализиран во 89. минута, а беше дело на  Родриго.

Голманот на Реал изјави дека тој бил најзаслужен за победата, Интер напаѓаше, а тој бранеше се, се пофали дека е најзаслужен за триумфот.

„Запишавме одличен резултат , противникот беше силен . Моите одбрани беа решавачки, секако е тоа  се очекува од мене во клубот. Можеби Интер заслужи повеќе, нивните шанси беа поопасни“ – изјави Тибо Куртоа.