Португалскиот интернационалец и поранешен репрезентативец, Рикардо Кварезма имал понуда од Вулверхемптон но одличил да остане во Турција.

Туските медиуми пренесуваат дека Вулверхемптон му понудиле на Кварезема по втор пат во кариерата да игра на островото но Европскиот шампион од 2016 година веднаш ја одбил поканата за трансфер.

Кварезма играше за Челси во 2009 година но во Англија мина само шест месеци како позајмен играч. Тој има уште една година од договорот со Бешикташ каде во последните четири години постигна 20 голови на 152 натпревари.