Фудбалскиот клуб Лацио наводно е подготвен да му понуди двегодишен договор на Хуан Мати, објавија италијанските медиуми.

Договорот на шпанскиот играч од средниот ред со англискиот гигант истекува на лето.

Според извештаите во медиумите, Лацио му нуди на Мати плата од 4.000.000 евра годишно, додека тој бара милион повеќе.

Мата оваа сезона играше на само седум натпревари за Јунајтед во Премиер лигата, а претходно во кариерата играше за Челси и Валенсија.