Управата на Челси и претставниците на Тиаго Силва ги започнале преговорите за продолжување на соработката за уште една година.

Островските медиуми најавуваат дека Франк Лампард е задоволен од играта на Бразиелцот кој пристигна во Лондон со едногодишен договор.

Поранешниот капитенот на ПСЖ игра одлично на стартот од оваа негова авантура во Премиер лигата и Лампард сака да го задржи најмалку уште една сезона.

Според медиуммите во Италија, Силва има понуда за новата сезона да се врати во Милан или пак да игра за Интер но Челси е во пол позиција.