Валтер Зенга е нов тренер на Калјари откако клубот му врачи отказ на Роланд Маран.

Поранешниот легендарен голман Зенга, има 60 години, како тренер последен пат работеше во  Венеција во Ц лигата на Италија.

Зенга професионалната кариера како голман ја заврши во 1999 година, како тренер работел во 12 различни клубови меѓу кои, ФЦ Национал, Црвена Звезда, Динамо Букурешт, Катанија, Палермо, Сампдорија, Вулверхемптон…

Основната задача на Зенга е да ја консолидира играта на Калјари,