Легендарниот Шкотски фудбалски стручњак Алекс Фергусон ќе добие споменик пред стадионот Питдри во Абердин во знак на признание за неговиот успех во клубот.

Со Абердин освои три титули шампиони на Шкотска, четири Купа и Купот на победниците на куповите. По Абердин, Фергусон го презеде Манчестер Јунајтед, освојувајќи дури 38 трофеи со „Црвените синџири“.

“Воодушевен сум и почестен од ова признание. Поминав фантастичен и незаборавен дел од мојата менаџерска кариера во Абердин”, изјави Фергусон за веб-страницата на клубот.