Варди  и Мадисон го потопија Арсенал во еден од најинтересните натпревари од викенд програмата во Премиерлигата, Лестер стигна до осмата победа, петта дома каде нема пораз сезонава.

Со новите три бода, Лестер се искачи на второто место во Премиерлигата, зад лидерот Ливерпул има пет бода помалку но и натпревар повеќе.

Интересно е тоа што Арсенал по трет пат губи од Лестер на гостувањата.