На традиционалната спортска церемонија, пред доделувањето на Златната Топка за оваа година, беа доделени и првите награди.

Роберт Левандовски од Баерн Минхен беше прогласен за најдобар напаѓач а Педри од Барселона за најдобар млад играч.

Златото момче на Барса вечерва се закити со наградата „Копа Трофеј“.