Новиот премиерлигаш, Лидс се засили со Диего Љоренте од Реал Сосиедад. За дефанзивецот плати 20 милиони евра.

Љоренте има 27 години а со Лидс потпиша четиригодишен договор.

Централниот бек е повремен репрезентативец на Шпанија.