Веднаш по завршувањето на 1/16 финалната рунда во Лига Купот или сега познат како „Карабао Куп“ беа извлечени двојките на следната елиминациска рудна.

Жрепката донесе две мега премиерлигашки пресметки на кои предност ќе имаат клубовите од Лондон и Ливерпул.

Натпреварите од осминафиналето ќе се играат на 27 и 28 октомври.