Ајакс има две победи , Челзи една во групата Х каде вечерва во Амстердам се игра дербито од конкуренцијата Х во Лигата на шампионите.

Двете екипи прв пат се среќаваат во Лигата на шампионите, Ајакс победи Лил и Валенсија на првите два меча. Челзи загуби од Валенсија и ја го победи Лил, нема право на грешка во Амстердам.

Ајакс и Челзи не знаат за пораз на последните пет официјални меча, имаат максимален ефект.

Лил ја пречекува Валенсија во оваа група Х, екипата од Франција бара победа против тимот од Шпанија за да фати приклучок на табелата во борба за едно од првите две места.

Двојки

Ајакс – Челзи 19-00

Лил -Валенсија 21-00

Табела

  1. Ајак 6
  2. Валенсија 3
  3. Челзи 3
  4. Лил 0