Фудбалерите на Олимпик Лион не знаат за победа ниту по три кола од француската Лига 1.

Минутите ги разделија од неа во дуелот со Клермон, но на крајот се плашеа за бод – 3:3.

Натпреварот беше многу содржаен , со многу можности, голови, возбудувања, и се чини дека нерешениот резултат е најфер.

Лион започна агресивно и тоа им се исплатеше, а стрелец во 5. минута од пенал беше Дембеле.

Гостите возвратија брзо, во 12 -та минута Диоманде си постигна автогол, со глава по корнер.

До паузата, Лион постигна гол преку  Дембеле за 2-1 а Пакета успеа да  ја претвори одличната акција во 3-1 во надоместот на судијата во првото полувреме.

Фудбалерите на Клермон не се предадоа, го намалија водството во 80.минута  преку Рачани, така што истиот играч во целосна компензација приреди целосен шок, кога одлично скокна и го совлада Лопез во 86 минута.

Бајо можеше наскоро да им ги донесе сите три бода на гостите, но тој промаши зицер во судиското надополнување.

Лион по три кола не знае за победа, а Клермон за пораз.