Јирген Клоп ќе мора да најде подолгорочно решение за позицијата на Ван Дијк во почетниот состав на Ливерпул откако централниот дефанзивец и официјално го очекува подолга пауза, поконкретно најмалку седум месеци.

Ова го потврдија од Ливерпул со најава дека станува збор за посериозна повреда на коленото поради што Ван Дијк ќе мора да одие на операција.

Клоп се очекува во почетниот состав сега да се обиде да направи тандем од Гомез и Матип, нешто што не ги радува многу навивачите на „Црвените“.

Ван Дијк беше повреден од голманот на Евертон Пикфорт во дербито на Ливерпул, по што првата ракавица на „Карамелите“ најверојатно ќе добие казна од три натпревари.