ФИФА  ги одреди термините  за клупското светско првенство, тоа сериозно ќе влијае врз Ливерпул како победник во Лигата на шампионите.

Ливерпул во период од 29 дена ќе одигра дури 10 меча во низа, ФИФА Светското клупско првенство се игра од 18 до 21 декември, натпреварите ќе се играат во Катар.

Токму во тој период  се играат мечевите од Карабао купот, на 10 или 11 декември се играат мечеви од Лигата на шампионите.

Од 4 декември до 1 јануари Ливерпул го очекуваат шест меча во Премиерлигата, пеколен ритам за Ливерпул кој ќе мора да го издржи притисокот во перидо кога може да биде клучен во борбата за титулата во Англија.