Медиумите од Англија и Германија тврдат дека  Арсенал и Ливерпул  „играат дерби“ на трансфер берзата за потпис на  Јосип Брекало.

Хрватот во моментов е играч на Волфсбург, Брекало е репрезентативец на Хрватска, игра на крилната позиција.

Брекало е желба на Арсенал и Ливерпул, но клубот од Германија  нема намера да го продаде под 35 милиони евра, тој има 22 години, настапи на  31 натпревар во сите конкуренции оваа сезона.

За Брекало се заинтересирани и два клуба од Италија, според последните информации Милан и Смапдорија биле во преговори со неговиот менаџер.