Актуелниот првак на Англија, Ливерпул гордо стои на првото место меѓу најдобрите фудбалски тимови од Европа.

Тимот на Јирген Клоп вреди 986 милиони фунти, пред Сити и Барселона кои се на второто и третото место.

Во првата десетка нема место за Интер и Јувентус, интересно е што Лестер е пред Милан.