Поразот на Сити од Јунајтед денеска беше добра вест за Ливерпул во Премиерлигата.

Во Премиерлигата има уште девет кола до крајот, Ливерпул ако победи на следните две средби и официјално ќе стане нов шампион на Англија без оглед на резултаите на Сити.

Ливерпул во 30 коло се среќава со Евертон на гости, потоа дома го пречекува тимот на Кристал Палас, ако победи на овие две средби тоа ќе значи 19 титула.

На 21 март, Ливерпул може да биде крунисан во шампион на Англија, на титула чека точно 30 години, бил шампион вкупно 14 пати, Јунајтед е рекордер со 20 титули.