Аталанта води со 3-0 кај Митјиланд во Лигата на шампионите, голови на Запата, Гомез и Муриел. Баерн има предност против Атлетико со 2-0, Ливерпул на гости кај Ајакс има предност од еден гол, нерешено меѓу Сити и Порто со резултат 1-1.

На натпреварите Интер – Борусија Менхегнгладбах и Олимпијакос – Олимпик Марсеј нема голови.

Аталанта има предност з апобеда против Митјиланд по првиот дел со 3-0, вториот гол на екипата од Бергамо е дело на Гомез, прекрасен гол од дистанца.