Групната фаза во Лигата на шампиони ќе донесе пресметка на европските гиганти Барселона и Јувентус, кои жрепката вечерва ги смести во иста група, а во фокусот ќе биде и групата во која заедно се ПСЖ и Манчестер Јунјатед.

Групата А ја сочинуваат бранителот на титулата Баерн Минхен, Атлетико, Салцбург, Локомотив Москва.

Во Групата Б се Реал Мадрид, Шахтјор, Интер, Борусија Менхенгладбах.

Во Групата Ц Порто, Манчестер Сити, Олимпијакос, Олимпик Марсеј.

Групата Д ја сочинуваат Ливерпул, Ајакс, Аталанта, Митјиланд,

Групата Е ја сочинуваат Севиља, Челси, Краснодар, Рен.

Во Групата Ф се Зенит, Борусија Дортмунд, Лацио, Клуб Бриж.

Групата Г ја сочинуваат Барселона, Јувентус, Динамо Киев, Ференцварош.

Во Групата Х се ПСЖ, Манчестер јунајтед, Лајпциг, Башакшехир.