Челси и Севиља се на прагот први да ја мината групната фаза во Лигата на шампиони, откако и двете екипи имаат предност вечерва на полувреме во групата Е.

Челси има предност од 1-0 на гостувањето кај Рен благодарение на голот на Гадсон Одои во 22 минута.

Идентична предност по првиот дел на Севиља на гостувањето кај Краснодар и донесе Иван Ракитиќ на самиот почеток на мечот.