Грчки ПАОК го исфрли португалскиот гигант Бенфика од Лигата на шампиони (ЛШ) откако вечерва славеше во третото квалифиациско коло на домашен терен со 2-1.

Јанопулос го доведе ПАОК во водство во 63 минута, пред Живковиќ да зголеми на 2-0 во 75 минута.

Силва беше стрелец за Бенфика во 94 минута, но беше предоцна за португалците да изборат продолженија.

Пласман во плеј офот вечерва обедбеди и Динамо Киев, благодарение на триумфот над АЗ Алкмар со головите на Родригез и Шапаренко во второто полувреме.

Стопроцентниот учинок на домаќините го заокружи белгиски Гент со победата над австриски Рапид од 2-1. Дорш и Јаремчук од пенал погодија за Гент, а Демир беше стрелец за гостите.

ПАОК за пласман во групната фаза во ЛШ ќе треба да го победи руски Краснодар, додека Гент во плеј офот ќе игра проитв Динамо Киев.