Атлетико Мадрид е домаќин на Јувентус во Лигата на шампионите, меч од конкуренцијата Д и еден од дерби мечевите во елитното натпреварување.

Низ годините минати кај Реал, Кристијано Роналдо е меѓу најомразените играчи на навиачите на Атлетико.

Роналдо има многу мотиви, мината сезона постигна хет-трик против Атлетико во ЛШ и ги елиминира во 1/16 финалето, сега сака реприза на тој меч.